вівторок, 16 жовтня 2012 р.

Ігнацій Ян Падеревський

Ігнацій Ян Падеревський
Ігнацій Ян Падеревський, 1921 рік
Ігнацій Ян Падеревський — польський піаніст, композитор, політичний та громадський діяч, дипломат.
Народився Ігнацій Ян Падеревський 6 (18) листопада 1860 року в селі Курилівка Хмільницького району Вінницької області в родині Яна Падеревського та Поліксени Новицької, яка померла незабаром після народження сина.
Ранні роки Падеревський провів з батьком і сестрою в маєтку під Житомиром, однак після арешту батька за підозрою в участі у Польському повстанні 1863 року, його взяла на виховання тітка. Незабаром Ян Падеревський був звільнений і, одружившись вдруге, разом з родиною переїхав до міста Судилкова (поблизу Шепетівки), де влаштувався на постійну роботу. У цей період свого життя Ігнацій Ян Падеревський познайомився з музикою. Він брав уроки гри на фортепіано у Петра Совинського, але в основному був самоучкою. Природжений талант і велика працьовитість дозволили йому швидко досягти значних успіхів, і влітку 1872 року він зміг вступити до Варшавського інституту музики (нині Варшавська консерваторія), який закінчив у 1878 р. (учень Юліуша Янота, Павла Шлецера, Рудольфа Штробля). У наступні кілька років Падеревський жив у Варшаві, заробляючи на життя викладацькою та композиторською діяльністю. У 1880 році він одружився з Антоніною Корсак, але через рік вона померла, а народжений син Альфред виявився інвалідом. Щоб пережити ці події, Падеревський приймає рішення повністю присвятити себе музиці і в кінці 1881 року виїжджає до Берліна, бере уроки композиції у Фрідріха Кіля і Генріха Урбана, а також знайомиться з Ріхардом Штраусом і Антоном Рубінштейном. Останній, зазначивши дарування Падеревського, радить йому продовжувати кар'єру піаніста і композитора, і в 1884 він переїжджає до Відня, де стає учнем Теодора Лешетицького. Провівши потім якийсь час у Страсбурзі на посаді професора консерваторії, піаніст знову повертається до Відня, де у 1887 році відбувся його перший сольний концерт. Незабаром ім'я музиканта отримує широку популярність, у 1889 році проходять його концерти в Парижі, на одному з яких публіка викликала його на біс протягом години. Рік потому з не меншим успіхом Падеревський виступає в Лондоні, а ще через рік - у Сполучених Штатах.
Ставши знаменитим і багатим, Ігнацій Ян Падеревський не забував і  про своїх рідних. Так, у 1890 році він придбав для родини будинок у Житомирі на вулиці Подільській, у якому мешкав його батько Ян Падеревський разом з другою дружиною Анною з роду Таньковських, а також зі зведеними братами Ігнація - Станіславом і Юзефом та сестрою Марією. Сам Ігнацій Ян Падеревський згадував про цю подію так: "Батько ще за життя дочекався про мої успіхи в Парижі, Лондоні, а пізніше в Америці. Коли він захворів серйозно і вже не міг займатися своїми справами, я купив йому дім у малому місті - Житомирі. Він любив тамтешню місцевість і почував себе там добре, хоча й тяжко переживав нашу розлуку. В тому будиночку прожив до смерті. Який же я був щасливий, маючи змогу купити йому той дім. Відтоді, як почалося моє везіння, - щороку посилав йому певну суму грошей, аби уможливити батькове спокійне і в достатку життя". Батько Ігнація, його сестра та мачуха померли в Житомирі та поховані на Польському кладовищі, а будинок Падеревських зберігся до наших днів.
У 1897 році Падеревський купив у Швейцарії садибу «Ріон-Боссон», неподалік від міста Морж на березі Женевського озера, де він відпочивав між концертами. Через два роки Ігнацій Ян Падеревський одружується з Оленою Гурською, яка заради цього розлучилася з першим чоловіком, скрипалем Владиславом Гурським. Набувши до цього досить великих статків, піаніст купує додатково маєток у Польщі і веде життя «світського лева», не перестаючи, проте, активно давати концерти по всьому світу (у 1904 році він відвідав навіть Нову Зеландію), значну частину гонорарів з яких він витрачав на благодійність.
Падеревський отримує популярність і як композитор - його опера «Манру» була з великим успіхом поставлена в Європі (прем'єра відбулася 29 травня 1901 року в Дрездені) і США (це єдина в історії польськомовна опера польського композитора, виконана в театрі Метрополітен-опера). Припинивши на деякий час виступи у 1907 році, Падеревський закінчує низку творів, у тому числі Симфонію h-moll, проте, повернувшись до концертної діяльності в 1909, переживає чергову творчу кризу. Пізніше у своїх спогадах піаніст напише: «Я не хотів грати ... для мене це були тортури».
На початку 1910-х років Падеревський починає брати участь у політичному житті Польщі, підтримуючи ідею її незалежності. У 1913 році він переїхав до США, однак з початком Першої світової війни повернувся до Європи, де став одним із членів Польського Національного комітету в Парижі, який незабаром був визнаний представником Польщі при Антанті. Він також брав участь у створенні аналогічних політичних і громадських організацій в інших містах, в тому числі Лондонського фонду допомоги. Ораторський дар і яскрава харизма дозволили Падеревському переконати президента США Вудро Вільсона оголосити однією з заявлених цілей при вступі у війну незалежність Польщі, проте підтримка не знадобилася, оскільки до кінця війни три держави, що ділили Польщу між собою, розпалися, і вона отримала самостійність. У цей період Падеревський повинен був стати посередником між «урядом Польщі у вигнанні», яке підтримувала Антанта і новим головою держави Юзефом Пілсудським, і в січні 1919 останній призначив його прем'єр-міністром. Цю посаду Ігнацій Ян Падеревський займав менше року, однак встиг взяти участь у Паризькій мирній конференції.
Після цього політична кар'єра Падеревського була порівняно недовгою: умови договору були далеко не найсприятливішими для Польщі, і музикант, зрозумівши, що не зможе розібратися в усіх політичних тонкощах і небезпеці, пішов у відставку в грудні 1919 року. Влітку наступного року, коли війська Червоної Армії рухалися у варшавському напрямку, Падеревський брав участь у Конференції послів, що була, по суті, продовженням Паризької конференції, однак, знову розчарувавшись у перспективах розвитку Польщі, які пропонувала Антанта, остаточно пішов із політики, повернувшись до концертів.
Перший після довгої перерви виступ піаніста відбувся у Карнеґі-холі й мав величезний успіх. У рамках концертного туру по США музикант дав ще ряд концертів, усюди збираючи повні зали. Після цього він повернувся в Ріон-Боссон, але вже у 1926 році, дізнавшись про Травневий переворот у Польщі під проводом Пілсудського, знову заявив про свою активну політичну позицію і виступив проти Санації. У садибі Падеревського була підписана декларація членів опозиції, що отримала назву «Моржский фронт» (за назвою міста).
У 1936-1937 рр. Ігнацій Ян Падеревський знявся у фільмі «Місячна соната», присвяченому його виконавському мистецтву. Його партнерами на знімальному майданчику були відомі у той час голлівудські актори.
Музикант мало займався викладанням. Найвідомішим його учнем був польський піаніст Вітольд Малцужіньскій, який завоював другу премію на Конкурсі імені Шопена. На межі 1920-30-х рр. до садиби Падеревського приїжджала брати уроки група польських піаністів, в яку входили, зокрема, Зигмунт Дигат, Олександр Брахоцький, Хенрик Штомпка. У більш ранній період під керівництвом Падеревського займалися у Парижі Зигмунт Стойовський і Антоніна Шумовська. Також у Падеревського деякий час брав уроки відомий піаніст Артур Рубінштейн.
Після Польської кампанії 1939 році вісімдесятирічний Падеревський вирішує знову повернутися до активної громадської діяльності. У 1940 він входить до складу польського маріонеткового уряду, що знаходиться в Лондоні і відроджує свій Фонд. Щоб забезпечити його грошима, музикант знову дає концертні тури в США, під час одного з яких він захворів на запалення легенів, від якого і помер у 1941 році в Нью-Йорку.
Падеревський був похований на Арлінгтонському національному кладовищі, а 5 липня 1992 року його останки були перевезені до Варшави і урочисто перепоховано у соборі Святого Іоанна. У церемонії брали участь Джордж Буш старший та Лех Валенса.

Творчість

Складати невеликі п'єси Ігнацій Ян Падеревський почав ще у юнацькому віці, але вже в творах кінця 1870-х (Скрипкова соната, «Пісні мандрівника») починає виявлятися його індивідуальний композиторський стиль у дусі пізнього романтизму. Перші великі твори Падеревського - Фортепіанний концерт, написаний і вперше виконаний у 1889 році, а також Фантазія на польські теми для того ж складу, створена чотирма роками пізніше, спершу мали успіх, в основному, завдяки тому, що Падеревський сам блискуче їх виконував, але до 1930-х років пішли у невідомість, у чому чималу роль зіграла незріла, сира гармонізація і зайва пишномовність викладу обох творів. Творча активність Падеревського потім виявлялася протягом коротких періодів, пов'язаних з перервами в його інтенсивній концертній діяльності. Одним із таких періодів був 1903 рік, коли композитор закінчив фортепіанні сонати, Дванадцять романсів на вірші Катюля Мендеса та Варіації і фугу - один із кращих своїх творів.
Найбільший оркестровий твір Падеревського - Симфонія h-moll. Її було розпочато в 1903 році, однак роботу над нею композитор відновив лише в 1907-1908 роках, коли в черговий раз відійшов від концертів. Симфонія не користувалася великою популярністю: написана в національно-романтичному дусі і відзначена деякою стилістичною непостійністю, вона здавалася якимсь анахронізмом на тлі бурхливого розвитку європейської музичної культури початку XX століття. Твір триває сімдесят хвилин, у ньому відображені різні епізоди польської історії. Загальноєвропейська повага до Падеревського дозволяла цій симфонії, однак, деякий час залишатися в репертуарі оркестрів та отримувати схвальні відгуки критиків.
Своїм найважливішим твором сам Падеревський вважав оперу «Манру». Почавши роботу над нею в 1893 році, він завершив її у 1901, прем'єра відбулася 29 травня в Дрездені. Опера написана на лібрето Альфреда Носсіга за романом Юзефа Крашевського «Хата за селом» («Chata za wsią») і оповідає про любов молодого цигана до польської селянки. Як і у випадку з симфонією, після успішних перших уявлень публіка втратила інтерес до опери через нестачу драматизму в її музиці. Композитор не зміг повністю реалізувати рішення сюжету, основою якого були проблеми расових і культурних конфліктів, які на початку XX століття стали вельми актуальними.

Основні твори

Опера

"Манру"

Оркестрові твори

 • Симфонія h-moll (1903-1908)
 • Увертюра Es-dur (1884)
 • Концерт для фортепіано a-moll (1882-1888)
 • Концерт для скрипки з оркестром (1886-1888, відновлений у 1991)
 • Сюїта G-dur для струнних (1884)

Твори для фортепіано

 • Соната Es-dur (1887-1903)
 • Варіації та фуга Es-dur (1885-1903)
 • Прелюдії
 • Сюїта Es-dur
 • Інтродукція та токата
 • Вальси, мазурки, полонези, менуети, краков'яки та ін

Камерні твори

 • Соната для скрипки та фортепіано a-moll (1885);
 • Пісня та Романс для скрипки і фортепіано (початок 1880-х);
 • Варіації та фуга для струнного квартету (1884);

Вокальні твори

 • Пісні для голосу і фортепіано на слова польських поетів;
 • Хори для чоловічих голосів a capella та в супроводі духового оркестру.
Радянська влада не дуже привітливо ставилася до родини Падеревських, тому про деякі твори композитора стало відомо лише після розпаду СРСР. Так, колишній сусід Падеревських, житомирянин Цезарій Дунський, ще перед другою світовою війною придбав у Марії,  сестри Ігнація Яна Падеревського, нотний зошит з творами, які власною рукою ще в кінці ХІХ ст. записав видатний композитор. Оскільки на родині Падеревських лежало тавро "ворогів народу", то, звісно, що цей рукопис Цезарій Дунський понад півстоліття тримав подалі від людського ока і лише у 1992 році осмілився повідомити про нього. Доходило навіть до того, що одразу після смерті Марії, з її будинку виносили і продавали папери і ноти, які купували замість обгорткового матеріалу. У 1993 році письменник Валентин Грабовський знайшов у будинку Падеревських музичний рукопис на 24 сторінках, із шістьма невідомими творами Ігнація Яна Падеревського. Ця подія стала сенсацією у світі музики.

Популярні публікації